Halton Catholic Students Showcase Their Skills
Congratulations to all students for their achievements at this year's competition!
Previous Image Pause Next Image

On Thursday, April 9, 2015, the Halton Catholic District School Board witnessed the unbelievable talents of our Grades 4 - 12 students at the 26th Annual Halton Skills Competition, held at Craig Kielburger Secondary School, in Milton.

The Halton Skills Competition showcases the many skills and talents of elementary and secondary students in the Halton Public and Halton Catholic School Boards.

The activities highlighted at the competition demonstrate the wide variety of apprenticeship programs available at our schools. These programs equip our students with the skills necessary to pursue a career path in the skilled trades.​

Congratulations to all students for their achievements at this year's competition! Special thanks to over 300 students for cheering on their peers, as well as the staff and coaches who encourage our students to use their God-given talents. With 125 competitors at the event, 20 of our students will move forward to compete in the Skills Ontario Competition!

Please see the chart below, for a list of student winners in the Halton Catholic District School Board:​

Halton Skills Competition​ ​
Elementary School ​ Competition Category​ ​ Student Winners - Medal​
St. Paul​ Lego Robotics (Team of 4)​ ​Liam Boyle, Matthew Clement, David Colterman, & Anthony Fuca
​St. Christopher Lego Robotics (Team of 4) ​Adam Baird, Nick Rea, Zack Sterken, & Matt Vernooy
​St. Paul ​Lego Robotics (Team of 4) ​Johnathan Cairns, Alex Green, Tommy Moffatt, & Curran Hanchar
​St. Patrick ​Technology Challenge ​Clara Choi, Matthew Duffy, Michael Horvat, & Isabella Bolton
​St. Patrick ​TV Video Production (Team of 2) ​Diana Munoz Lopez, & Valentina Chacon

Halton Skills Competition​ ​
Secondary School​ Competition Category​ Student Winners - Medal​
​Bishop P.F. Reding ​Automation & Control ​India Snoj - Gold 
​Holy Trinity ​Architectural Technology & Design ​Kassandra Bot - Gold
​Assumption ​Graphic Design - Studio Production ​Rebecca Lacorte - Gold
Christ the King ​ ​Carpentry (Team of 2) Ben Clair & Sebastian Debrincat ​- Gold
Notre Dame​ ​Horticulture & Landscape (Team of 2) ​Jake Forbes & Tom Bennett - Gold
Bishop P.F. Reding​ ​Photography ​Carl Solis - Gold 
​Christ the King ​Distance Challenge (Best Obstacle) ​Mason Babka, Santino Conte, Brandon Gallant, & Emily MacDonald - Gold
Bishop P.F. Reding​ ​Automation & Control ​Nick Divarano - Silver
Notre Dame ​Heating Systems ​Tyler Glenn - Silver
​Notre Dame ​Horticulture & Landscape (Team of 2) ​Jake Dinning & Brenden Parkin - Silver
Assumption​ ​Photography ​Luca De Benedictis - Silver 
​Bishop P.F. Reding ​Website Development ​James Paugh - Silver
​Christ the King Distance Challenge (Overall Appearance​) ​Mason Babka, Santino Conte, Brandon Gallant, & Emily MacDonald - Silver 
​Notre Dame ​Culinary Arts ​​Jasmine LaBell - Bronze
​Assumption ​2D Character Animation (Team of 2) ​Carmela Diaz, & Milidae Clair Uy - Bronze
​Notre Dame ​Landscape Design ​Laura Caruana - Bronze
​Assumption ​Graphic Design - Presentation ​Nicole Groenewegen - Bronze
​St. Ignatius of Loyola ​Robotics & Control Systems, Virtual Robotics (Team of 2) Dominic Perriccioli, & Luka Sitas - Bronze​
​Christ the King ​Distance Challenge (Longest Distance) ​Mason Babka, Santino Conte, Brandon Gallant, & Emily MacDonald - Bronze 
​Notre Dame ​Precision Machining Jared Kay​
​St. Ignatius of Loyola ​Cabinet Making ​Matthew Caruso
​Bishop P.F. Reding ​Electrical Installation ​Lucas Amaral 
Notre Dame​ ​Welding ​Tristan Lacroix
​Bishop P.F. Reding ​Auto Service Technology ​Adam Hancock
​Notre Dame Hairstyling ​ ​Avriel Jackson 
​Assumption ​TV Video Production (Team of 2) ​Nolan Kjarsgaard, & Mark Terrett
 

 


 

 Other Stories

 
HCDSB